„Każda zmiana może dostarczyć sposobności do rozwiązania problemu.”
Barry Duncan

Pracuję metodą krótkoterminową skoncentrowaną na rozwiązaniu (BSFT - Brief Solution Focused Therapy).

BSFT jest szkołą terapeutyczną stworzoną w końcu lat 80-tych w USA przez Steve de Shazer i Insoo Kim Berg oraz zespół ich współpracowników i studentów. Terapia ta oparta jest na metodach pomagających w sposób efektywny znaleźć klientowi rozwiązanie jego problemu. Docenia wszystkie zalety i umiejętności klienta pokazujące zawsze drogę ku rozwiązaniu.

 

Kluczową koncepcją w tym podejściu jest wspólne kreowanie rozwiązań przez klienta i terapeutę. Za pomocą pytań o specjalnym znaczeniu rozwiązania te mogą być wydobyte przez psychoterapeutów.

Klient ma możliwość uświadomienia sobie, tego co działa w Jego życiu w budowaniu lepszej przyszłości dla siebie i bliskich.

 

Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu opiera się na założeniach filozofii centralnej:

Zasada pierwsza

Jeżeli się nie zepsuło - nie naprawiaj.

Oznacza to, że pracuje się wyłącznie nad tym, co klient zgłasza jako problem, bo tylko w zmianę tego, co sam odczuwa jako trudność może zaangażować swoją energię.

Zasada druga

Jeżeli już wiesz co działa  - rób tego więcej.

W trakcie sesji terapeutycznej klient ma możliwość uświadomienia sobie tego, co jest efektywne i skuteczne w Jego życiu.

Klient, dzięki temu, że wie co mu pomaga i umie to zastosować, czuje się bardziej kompetentny i Jego wiara w możliwości zmian na lepsze rośnie.

Zasada trzecia

Jeśli to w ogóle nie działa – nie rób tego więcej – rób coś innego.

Często w życiu i terapii znajdować możemy się w impasie dlatego, że nie potrafimy wycofać się z nieskutecznych działań i próbujemy „ przebić się przez mur- gdy drzwi są obok”. Proste zauważenie, że coś nie działa, umożliwia zmianę kierunku wysiłków.