„Pomysł bez działania jest tylko marzeniem. Działanie bez pomysłu jest udręką. Gdy masz pomysł i działasz Świat jest Twój.”
Mike Roarty

W swojej pracy wykorzystuję program „Dam Radę” i „Mission Possible” w oparciu o techniki terapii BSFT (Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu).

„Dam Radę” to  praktyczna metoda pomagania dzieciom w uczeniu się umiejętności przezwyciężania problemów emocjonalnych i behawioralnych z pomocą rodziny, przyjaciół innych bliskich osób. Zaletą tej metody jest chęć u dzieci w uczeniu się nowych umiejętności. Dzieci bowiem unikają rozmów o swoich smutkach i problemach, za to z przyjemnością rozwijają skuteczne  sposoby dotyczące radzenia sobie z trudnościami.

Metoda „Dam Radę” sprawdza się w szerokim spektrum problemów. Dowiodła swej użyteczności w przypadku lęków, niewłaściwego zachowania, zaburzeń koncentracji, złych nawyków, napadów złości, problemów z jedzeniem lub snem, korzystania z toalety  itp. Pomagając dzieciom zyskać kontrolę nad swoim życiem, można również złagodzić symptomy zaburzeń psychicznych, np. zespołu zaburzeń uwagi, autyzmu, całościowego zaburzenia rozwoju, depresji, zaburzenia obsesyjno- kompulsyjnego, nadpobudliwości i napadów złości. Program składa się z 15 praktycznych kroków. Dziecko pracuje z psychoterapeutą przy  pomocy specjalnych arkuszy z wykorzystaniem aktywnych metod. Więcej o metodzie na stronie European Brief Therapy Association www.ebta.nu.

 

"Mission Possible" to program rozwoju osobistego dla młodzieży składający się 16 zadań. Wykorzystuje on metody Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu BSFT -  do realizowania  pozytywnych celów w życiu.